מה עושים בימים חורפיים

מה עושים בימים חורפיים

שאלה

אביה שלום. בפעם האחרונה שהיה חורף וגשם חזק ירד, מצאתי את עצמי עם קבוצה של 20 ילדים לא רגועים. ככל שהתאמצתי לשמור על שגרת היום ועל הסדר, המשמעת התרופפה ומצאתי את עצמי מעירה כל הזמן. בקיצור, בסוף היום יצאתי מותשת. הבנתי שאני לא רוצה עוד ימים כאלה, אז מה עושים בימי החורף הקשים. ענת


תשובה

ראשית, אכן ימים אלה קשים יותר מימים אחרים, אבל עם תכנון נכון ניתן לעבור אותם שלמים ובריאים. דוקא בגלל שהיום עמוס וצפוף כדאי לשבור בימים אלה את השגרה ולהציע לילדים גם דברים חדשים. לצורך הענין יש להתארגן מראש, כשאין חורף, ולהכין ערכות חורף זמינות. ילדים בגיל הזה זקוקים לתנועה ולכן בימים כאלה הייתי ממליצה להזיז חפצים ולהפוך את הגן למשטח גדול של פעילות מוטורית. מטפט צבעוני אפשר לגזור מעברי חציה, רמזורים, דוגמת חבלים וסולמות , כביש ועוד. מדביקים על הרצפה, מכניסים בימבות, משרוקיות, וכל אביזר שמתאים ופשוט נהנים. מדי פעם מזמינים את הילדים למשחק מוטורי בכדור (גלגול, מסירות בהדיפה – בלי לזרוק בגן), גלגולים וקפיצות בחבל ועוד. מכינים את המשטח עם הילדים ומפרקים אותו עם הילדים. התרגשות גדולה וכייף.

גם פעילויות יצירתיות מיוחדות מתאימות לימים אלה. עבודה בגבס או בבטון, הכנת עיסת נייר ועוד. מצבור של קופסאות קרטון ומיכלים ריקים יכול להפוך לשעה של הנאה ולימוד. בהתחלה חוקרים את הקופסאות, גודלן, צורתן וצבען ואחר-כך משתמשים בהן לצורך בניה כמו בקוביות. בקופסאות קטנות ובמיכלים קטנים ניתן להשתמש לצורך יצירה של מבנים בעזרת דבק וסרט דביק.

סיפורים חדשים  עם המחשה שהוכנה מראש ונשמרו במיוחד לימים אלה גם הם מתאימים מאוד. מי שאוהבת תיאטרון בובות, זה המקום להקים תפאורה, להכין בובות ולהמחיז יחד עם הילדים. בגן גדול בו אני מדריכה הועלתה אפשרות להחליף לזמן קצוב בין ראשי הצוותים. הילדים מקבלים לשעה קלה אדם חדש עם הפעלות חדשות עבורם והגננות מקבלות ילדים אחרים סקרניים למה שיש להציע להם. רעיון ששווה לנסות.

שתהיה לנו שנה גשומה, אביהכתיבת תגובה